OSP Templewo Ochotnicza Straż Pożarna Templewo


Historia naszej jednostki zawarta w pigułce. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Templewie rozpoczęła swoją działalność w roku 1946 właśnie w tedy mieszkańcy Templewa zorganizowali grupę samoobrony, do zadań której należało m. in. zabezpieczenie mienia przed pożarami. W latach kolejnych grupę tą przekształcono właśnie w Ochotniczą Straż Pożarną.

Pierwszym Naczelnikiem OSP został Franciszek Nawrocki. W latach 1960—1985 długoletnim Naczelnikiem OSP był Leon Wirszyc.

Tą zaszczytną funkcję kolejno pełnili również:
Franciszek Grządko,
Józef Wiaderek,
Arkadiusz Rawiński,
Aleksander Kusz,
Kamila Grządko,
Aktualnie funkcję Naczelnika pełni Ryszard Grządko.

Funkcję Prezesa jednostki pełnili kolejno:
 Edward Muchajer
 Antoni Skabejko
 Kazimierz Sroka
 Michał Czarnuszka
 Józef Siwy 1979-1997
 Edward Dawid - 02.03.2019     
 Aleksander Kusz - aktualnie 

Pierwszym mechanikiem motopompy "Skalniak" był Franciszek Buczkowski, a długoletnim sekretarzem (1949-1985) Michał Czarnuszka.

 

W 1970 roku Jednostka OSP Templewo doczekała się nowej remizy składającej się z garażu oraz przylegającej do niego sali.

 

13 maja 1986 roku Zarząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim nadał naszej jednostce sztandar jako symbol ofiarnej i wiernej służby pożarniczej.

 

13 sierpnia 1995roku. OSP Templewo zostaje włączone w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

 

W roku 2013 nasza jednostka otrzymuje nowo wybudowaną remizę OSP obiekt składający się m. in. z dwóch garaży, wierzy, sali konferencyjnej, biura, kuchni oraz łazienki.

 

6 lipca 2018 roku Zarząd OSP Templewo większością głosów podjął uchwałę o utworzeniu Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej docelowo wykorzystującej w działaniach na terenie otwartym psy ratownicze.


Przewodnikami psów zostają:

 

Michał Łagoda pod opieką dwa psy:
Corina - Owczarek Niemiecki,
Skipper - Biały Owczarek Szwajcarski.

 

Arkadiusz Rawiński przewodnik psa:
Dakota - Owczarek Niemiecki linia użytkowa pracująca.

 

Nasi strażacy uczestniczą w akcjach ratowniczo - gaśniczych są wzywani w razie konieczności nie tylko do tych działań na terenie powiatu ale również i poza nim.
Wszyscy mieszkańcy czują się zobowiązani do niesienia pomocy, szczególnie wówczas gdy pożar ma miejsce w Templewie. Starsi stażem strażacy pamiętają o tym, że na każde wezwanie syreny alarmowej reagował też ksiądz Władysław Kaźmierczak, który z wielkim oddaniem uczestniczył w akcjach ratowniczych. Jego postawna sylwetka mknąca do pożaru najpierw na rowerze w latach kolejnych na motorze, na stałe pozostanie w pamięci tych którym dopomógł.
Od lat w naszej jednostce działa młodzieżowa drużyna pożarnicza składająca się z 16-18 osób w tym 9 dziewcząt. Strażacy i młodzież co roku biorą udział w gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych nierzadko osiągając najwyższe podium.
Na miano honorowych strażaków zasłużyli:
ks. Władysław Kaźmierczak,
Leon Wirszyc,
Michał Czarnuszka,
Józef Siwy,
Edward Grządko,
Tadeusz Grządko,
Stanisław Siwy,
Mieczysław Wirszyc,
Edwarda Borucki,
Mieczysław Zacierka,
Andrzej Pasternak,
Wiesław Zacierka,
Bronisław Banach,
Wojciech Borucki,
Jan Sikorski,
Zygmunt Szymkowiak.

 

 

 

Najcześciej czytane na naszej stronie